Przykłady moderny

Czy infrastruktura kolejowa może być trendy? Oczywiście, wystarczy wysiąść na jednym z trzech dworców kolejowych jakie opisujemy poniżej.

Gliwice
Forma dworca kolejowego w Gliwicach to przykład międzywojennej rywalizacji polsko-niemieckiej na gruncie architektury i nowoczesnego projektowania budynków użyteczności publicznej. Przykłady podobnej architektury znajdziemy, co oczywiste, w Zabrzu i Bytomiu, które również w okresie do 1945 roku pozostawały w granicach Niemiec. Architektura gmachu zaliczana jest do funkcjonalizmu, nawiązując prostotą do stylu około 1800 roku. Stanowi jeden z elementów rozwoju modernizmu na obszarze miasta. Wysiadając na dworcu kolejowym w Gliwicach, nie przegapcie zabytkowej mozaiki, zlokalizowanej w holu obiektu. Projekt oraz oryginalne kafle powstały w 1967 roku. Autorami mozaiki są Witold Bulik i Zygmunt Lis.

Katowice

Brutalizm jaki reprezentuje bryła dworca kolejowego Katowicach stanowi fundamentalny przykład późno modernistycznej architektury występującej po 1950 roku. Słynne kielichy, w których strukturze odnaleźć możemy ślady szalunku stanowią jeden z symboli nowoczesnej architektury województwa śląskiego. Katowice słynne są ze Szlaku Moderny, jednak gmach dworca, będący przykładem postmodernistycznej architektury stanowi kolejny przykład ponadczasowej architektury stolicy regionu. W hali głównej dworca znajdziecie szesnaście zrekonstruowanych, żelbetowych filarów w kształcie kielichów.

bilety FLIRT
Będzin

Podróżując linią S1, zobaczyć możemy wybitną architekturę modernistyczną, której przykłady nie ustępują najznakomitszym projektom, znajdującym się na wspomnianym już katowickim Szlaku Moderny.  Modernistyczny gmach dworca kolejowego w Będzinie to nieoczywisty przystanek w podróży śladem kolejowej architektury XX wieku. Zaprojektowany w 1927 roku przez znanego architekta Edgara Norwertha (konstruktorem był Stanisław Hempel) od początku stanowił jeden z reprezentacyjnych budynków Będzina. Dworzec kolejowy oddano do użytku na wiosnę 1931 roku, z dwuletnim opóźnieniem w stosunku do planów. Projekt zrealizowany został przez firmę Pronaszko i Sobieszek. Dziś, poruszając się linią S1, możemy podziwiać świetny przykład modernistycznej architektury okresu międzywojennego, której nie powstydziłaby się żadna metropolia!