Czym są rogatki? Kto ma pierwszeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Ile wynosi droga hamowania pociągu? – m.in. z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy odcinka programu Matura To Bzdura, partnera kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Do grona partnerów tej akcji należą również Koleje Śląskie.

Do 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi z winy kierowców. To zwykle skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek. Dlatego w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z programem MaturaToBzdura.tv promują w mediach społecznościowych odpowiedzialne zachowanie na drogach, w tym przede wszystkim na przejazdach kolejowo-drogowych.

MaturaToBzdura.tv to najbardziej znana sonda uliczna w Polsce. Pozornie łatwe pytania i mnóstwo zaskakujących, nieraz zabawnych odpowiedzi z wielu dziedzin. Odcinki programu obejrzano już w serwisie YouTube ponad 135 mln razy. W najnowszym programie weryfikacji została poddana wiedza Polaków z dziedziny bardzo praktycznej, czyli z zasad ruchu drogowego i zachowania się na terenach kolejowych.

Poza specjalnym odcinkiem programu, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania takie jak np.: Czym są rogatki? Kto ma pierwszeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Ile wynosi droga hamowania pociągu?, przygotowany został również interaktywny quiz, w którym każdy chętny może sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Będzie on dostępny na profilu MaturaToBzdura.tv od 17 kwietnia.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” nieprzerwanie od 2005 roku. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. poprzez edukację i budowanie kultury bezpieczeństwa.

Dotarcie z przekazem kampanii do młodzieży i dorosłych poprzez media społecznościowe, to nie jedyne działania zarządcy infrastruktury w ramach „Bezpiecznego przejazdu…”. Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych przez PLK organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach. Przygotowywane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Więcej informacji o kampanii „Bezpieczny przejazd” można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej akcji oraz w social mediach pod hasłem #SzlabanNaRyzyko.