Podróżując linią S8 warto zatrzymać się w miejscu, które stanowi niezwykle ważne miejsce historycznie, ale również jest to punkt wypadowy do leśnych podróży niezależnie od pory roku. Poznajcie Kalety, leżące na linii kolejowej Lubliniec – Tarnowskie Góry, w sercu Lasów Lublinieckich!

Wysiadając na dworcu kolejowym w Kaletach warto poznać XVIII-wieczną historię miasta, gdy kaletańskie huty stanowiły centrum górnośląskiego przemysłu ciężkiego. W latach 70. XVIII wieku Johann Ferdinand Koulhaas trafił do dzisiejszych Kalet, gdzie wydzierżawił jedną z najwydajniejszych i najstarszych śląskich kuźnic – kuczowską. Po odniesionych w latach 80. i 90. sukcesach, sprzedał Kuźnicę Kuczowską, kupując w 1798 roku wieś Katowice oraz dotychczas nieczynną Kuźnię Bogucicką. W ten sposób dając impuls do dalszego rozwoju Katowic w kierunku dzisiejszej, 300-tysięcznej poindustrialnej metropolii.

Posiadając tak ważną dla regionu wiedzę, warto wysiąść na XIX-wiecznym dworcu kolejowym i wyruszyć na jesienną „rajzę” przed zbliżającą się zimą! Dworzec kolejowy w Kaletach wybudowany został na linii kolejowej prowadzącej z Wrocławia do Bytomia, przez Oleśnicę, Kluczbork, Lubliniec oraz Tarnowskie Góry. Ówczesna linia kolejowa stanowiła od 1884 roku jedną z opcji podróży ze stacji Wrocław do Bytomia i Katowic obok Kolei Prawego Brzegu Odry oraz Kolei Górnośląskiej.

Dzięki zarzuceniu silnej industrializacji Kalet w początkach XIX wieku, możemy podziwiać bezcenny kompleks leśny, należący na przełomie wieków do Donnersmarcków oraz pomniki przyrody, takie jak 500-letni najstarszy cis w Polsce nazywany dziś „cisem Donnersmarcka”. Podlegał ochronie już w latach przedwojennych, gdy okoliczne lasy należały do dóbr hrabiowskich. Kolejnym przykładem jest zabytkowa Aleja Dębów w Truszczycy, której wiek szacowany jest na 300 do 600 lat. W Lasach Lublinieckich spotkać możemy bogatą florę oraz faunę, wraz z gatunkami zwierząt takich jak wilk, czy łoś!

Koleje Śląskie - rozkład jazdy 2021

Polecamy również wypad nad jezioro Zielona, gdzie nie tylko możecie zatrzymać się nad leśnym zbiornikiem wodnym, lecz także zobaczyć wybudowanych w latach 1860-1861 myśliwski pałac Donnersmarcków, który obecnie wraca do dawnej świetności. Wybrać możecie również leśną ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Świerklaniec, dzięki której poznacie wybrane zagadnienia związane z lasami okolic Kalet, ochroną przyrody oraz pracą leśników. Ścieżka o długości 4,5 kilometra przebiega lasami leśnictwa Jędrysek oraz wspomnianej wcześniej Truszczycy. Jest to również świetna propozycja dla tych, którzy zamiast wyprawy rowerowej wolą piesze leśne wędrówki.

Jeżeli szukacie pozostałości historii, znajdziecie je postaci dwóch kościołów powstałych na początku XX wieku w Jędrysku oraz w Miotku. Obie świątynie są przykładem architektury historyzującej neoromańskiej oraz neobarokowej.

Szukając miejsca na leśną wyprawę, nie zapomnijcie o linii S8, wyruszając do Kalet!