koleje śląskie, pociąg z powietrza, tory, droga, krajobraz jesienny,

Otwarliśmy linię S62 o czym wspominaliśmy już w artykule o jesiennym redyku. Tym razem jednak skupimy się na jej wartości dla młodych adeptów szkolnictwa oraz krótko zachęcimy Was do przyjazdu do Cieszyna, a wierzcie nam, warto!

Do szkoły

Cieszyn od wieków stanowił centrum południowej część Górnego Śląska, będąc obok Opawy, Opola oraz Raciborza centrum książęce regionu. Co za tym idzie, nie sposób nie wspomnieć o jego edukacyjnej roli w wiekach późniejszych, w tym w okresie przynależności do Monarchii Habsburskiej oraz C.K. Monarchii na przełomie XIX i XX wieku. Cieszyńskie szkoły średnie i wyższe stanowią do dziś ważne miejsce edukacji miejscowej młodzieży (warto przypomnieć o nieistniejącej w innych częściach Polski tradycji przygotowywania tablo, na którym umieszczane są zdjęcia absolwentów danego rocznika). Dziś to również miasto uniwersyteckie, w którym znajduje się Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także miasto przepełnione kulturą nazywane „małym Wiedniem” (co jednak zdarzało się również w wypadku Bielska-Białej, więc stanowi to potwierdzenie wyjątkowości tych ziem).

Cieszyńskie licea to tradycja szkolnictwa sięgającego czasów C.K. Monarchii. I Liceum Ogólnokształcące w Cieszynie to pierwsza średnia szkoła polska w mieście utworzona w końcu XIX wieku z polecenia Cesarza Franciszka Józefa po interwencji cieszyńskich włościan. Kolejne, II Liceum Ogólnokształcące rozpoczyna swoją historię w drugiej połowie XIX wieku jako Miejska Szkoła Ludowa. O jej historii wspomina niemieckojęzyczna tablica znajdująca się w holu zabytkowego gmachu: „Budowa tej Szkoły Ludowej została w dniu 12 kwietnia 1877 roku rozpoczęta za panowania jego Cesarskiej Mości Franciszka Józefa I przez Gminę miejską Cieszyn, według nagrodzonego w konkursie projektu wiedeńskich architektów Fellnera i Hödla i 30 listopada 1879 roku zakończona. Rozpoczęcie zajęć szkolnych w tym budynku Szkoły Ludowej nastąpiło 15 września 1879 roku. Niechaj Opatrzność boska ma tę szkołę w swojej opiece. Tę budowlę prowadził miejski budowniczy Alojzy Jedeck pod kierownictwem inżynierów miejskich Karola Khünla od 1 maja 1877 roku do 15 stycznia 1879 roku i architekta Carla Stadlera von Wolffersgrün od 16 stycznia 1879 roku do 31 lipca 1879 roku”.

Nie sposób nie wspomnieć o ostatnim III Liceum Ogólnokształcącym w Cieszynie, które powstało jako pierwsza polska szkoła rolnicza z inicjatywy Towarzystwa Rolniczego Księstwa Cieszyńskiego w 1895 roku. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Ewangelickiego, którego dzieje również sięgają czasów Habsburskich. Dzięki podpisanej w 1707 roku ugodzie altranstädskiej poświęcono nowy zbór ewangelicki, a już w 1725 roku murowany budynek szkolny (Stare Gimnazjum tzw. Pajta). Służył on społeczności ewangelickiej przez 150 lat jako jedna z najlepszych placówek oświatowych w mieście. Istniejące do dziś Liceum jest jednym z najlepszych w powiecie cieszyńskim, a tradycję oświatową pielęgnuje również Przedszkole Towarzystwa Ewangelickiego.

Pociągiem do kultury!

Jeżeli nie przekona Was edukacja, to może zachęci krótka wzmianka o kulturze. To miasto jest przepełnione instytucjami, którym warto poświęcić swój czas. Muzeum Śląska Cieszyńskiego wraz z wielotysięcznymi zbiorami, Teatr im. Adama Mickiewicza wzniesiony w stylu wiedeńskim, Wzgórze Zamkowe wraz z gmachem cieszyńskiego Zamku, zabytkowym browarem oraz słynną rotundą (zerknijcie na swój banknot 20 złotowy 😉). Dodatkowo: „cieszyńska Wenecja”, Studia Trzech Braci, bezcenna secesyjna zabudowa oraz… sernik wiedeński, tort Sachera i cieszyńskie kanapki. Czego chcieć więcej?! Ruszajcie linią S62 odkrywać Cieszyn!