Zapraszamy do kolejnego kolejowego słowniczka, w którym wyjaśniamy znaczenie kolejowego, specjalistycznego słownictwa!

Manometry

W elektrycznych zespołach trakcyjnych znajdują się między innymi manometry wskazujące na wysokość ciśnienia w danych urządzeniach. Najczęściej dotyczą one sprężonego powietrza w układzie hamulcowym. W związku z tym wyróżniamy manometr cylindra hamulcowego, manometr zbiornika głównego oraz manometr przewodu głównego. Wszystkie trzy manometry zainstalowane są na pulpicie w kabinie maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego.

Krany, dźwignie, manipulatory, czyli pulpit sterowniczy

Pulpitem sterowniczym określamy w nowych elektrycznych zespołach trakcyjnych urządzenie elektryczne montowane w kabinie maszynisty, które wyposażone w odpowiednie elementy służy do obsługi innych urządzeń, które realizują określone procesy w taborze kolejowym. Znajdziecie tam wspomniane już manipulatory służące między innymi do otwierania drzwi, wysuwania stopni, czy ogrzewania szyb, ale także omawiane już manometry i nastawnik hamulca zespolonego. W elektrycznych zespołach trakcyjnych starszego typu znajdują się zawory – krany hamulca zespolonego.

Zespół napędowy

Zespół napędowy elektrycznego zespołu trakcyjnego nie jest dla nikogo nazwą niezrozumiałą, lecz co kryje się pod tym ogólnym określeniem? Składają się one z trzech elementów. Przede wszystkim z elektrycznych silników trakcyjnych, które wytwarzają moment obrotowy. Następnie z zestawów kołowych, czyli elementów wykonawczych napędu jaki otrzymujemy dzięki silnikom trakcyjnym, a na końcu są to mechanizmy napędowe, których funkcją jest przeniesienie napędu z silnika trakcyjnego na zestawy kołowe. To wszystko!