We wtorek (09.04) przedstawiciele naszej spółki mieli okazję uczestniczyć w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rynek Kolejowy – Liberalizacja sektora przewozów pasażerskich a doświadczenia sektora przewozów towarowych” organizowanej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

 

Głównym celem spotkania było poznanie procesów liberalizacji zachodzących w sektorze przewozów pasażerskich i porównanie ich z doświadczeniami sektora przewozów towarowych w tym zakresie. W agendzie konferencji znalazły się zarówno prawne aspekty liberalizacji, jak i ekonomiczne uwarunkowania związane z tym procesem.

Istotnym elementem dyskusji stał się również wpływ omawianych zagadnień na bezpieczeństwo transportu kolejowego. W ramach powyższego panelu prezes Kolei Śląskich miał okazję opowiedzieć o nowych wyzwaniach w transporcie pasażerskim oraz przedstawić kilka statystyk związanych z bezpieczeństwem w zakresie działalności naszej spółki. W dyskusji moderowanej przez prof. Marka Sitarza poruszone zostały również kwestie związane ze zdarzeniami kolejowymi w PKP Polskich Liniach Kolejowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Z kolei Marzena Graboń-Chałupczak z Akademii WSB omówiła znaczenie IV Pakietu Kolejowego dla Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli środowisk akademickich oraz firm i instytucji związanych z branżą kolejową wzięli udział również przedstawiciele administracji publicznej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło m.in. posła, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury Jerzego Poloczka i prezydenta Katowic Marcina Krupy. Samorząd województwa śląskiego reprezentował Michał Woś, członek Zarządu województwa śląskiego.