Podróżując po województwie śląskim w okresie świąt Bożego Narodzenia, warto zajrzeć do dwóch szczególnych miejsc, gdzie poczujemy atmosferę świąt oraz poznamy tradycje bożonarodzeniowe.

Szopka Panewnicka

Szukając świątecznej atmosfery, polecamy wam mikrowyprawę do panewnickiej bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której znajdziecie największą w Europie szopkę bożonarodzeniową zbudowaną wewnątrz świątyni.

Początki tradycji budowania szopek panewnickich sięgają pierwszej dekady XX wieku. W 1908 roku, po konsekracji świątyni przez kardynała Georga Koppa, zakonnicy przygotowali pierwszą skromnych rozmiarów stajenkę. W ciągu kolejnych lat panewnicka betlyjka była rozbudowywana. W 1926 r. dodano tło przedstawiające Jerozolimę, następnie w 1933 r. scenerię gwieździstego nieba. Po raz pierwszy szopka pojawiła się w ołtarzu głównym w 1949 roku.

Aby dotrzeć do panewnickiej szopki, wysiądźcie na dworcu kolejowym Katowice Ligota, gdzie dotrzecie liniami komunikacyjnymi biegnącymi w stronę Raciborza, Tychów, Bielska-Białej, Rybnika i Cieszyna.

Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Jeżeli nie byliście jeszcze w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na wystawie „Pod betlejemską gwiazdą” to okres Bożego Narodzenia jest doskonałym czasem na takie odwiedziny.

Na Śląsk szopka – betlyjka – zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów. Swoim wyglądem betlyjka nawiązywała do szopek wystawianych w kościołach – składała się ze stajenki oraz figurek Świętej Rodziny, Trzech Króli czy pastuszków z owieczkami, a z czasem była wzbogacana o nowe figury.

Na tegorocznej ekspozycji zobaczycie nie tylko znane szopki włoskie, hiszpańskie czy francuskie, ale także szopki pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii.

Zwiedzając stałą wystawę etnograficzną „Z życia ludu śląskiego” poznacie więcej zwyczajów bożonarodzeniowych, elementy świątecznego wystroju oraz imponujących rozmiarów górnośląską betlyjkę eksponowaną cały rok wraz z regionalnymi strojami kolędników!

Do Bytomia dotrzecie linią S18 (Gliwice — Bytom) oraz S8 (Lubliniec — Bytom — Katowice)!