Podróż do Cieszyna to nie tylko zetknięcie z architekturą secesyjną dawnych Austro-Węgier, ale również spotkanie z żywą legendą „małego Wiednia”, cesarską historią oraz tradycją śląskiego pogranicza. Podróży wtóruje kuchnia regionalna mająca swoje historyczne wiedeńskie i austriackie korzenie. Dobrym przykładem jest sałatka ziemniaczana, nazywana „kartofelsalat”. Ta popularna potrwa wywodząca się z Berlina, brylowała na obszarach pruskiego Górnego Śląska. W Cieszynie można również znaleźć specjały pochodzące z dawnej stolicy cesarstwa Austro-Węgier.

A może Apfelstrudla?

Miłośnicy historii Austro-Węgier swoją podróż powinni rozpocząć na zabytkowym dworcu kolejowym w Cieszynie. To właśnie na jego terenie warto spróbować, popularnego dziś w całej Austrii,  sztandarowego przykładu kuchni regionalnej pochodzącego z odległego o kilkaset kilometrów Wiednia –  Apfelstrudla! Strudel jabłkowy posiada swoje regionalne odmiany we wszystkich częściach dawnego cesarstwa Habsburgów. Turyści znajdą strudla w:

  • Południowym Tyrolu,
  • Słowenii,
  • Budapeszcie,
  • czeskiej Pradze.

Oczywiście, nie można przejść obojętnie obok cieszyńskiej, górnośląskiej odmiany strudla z jabłkami.

Przepis na cieszyńskie sztrudla

Przepisów na cieszyńskiego sztrudla jest wiele. Jeden z nich można znaleźć w publikacji „Zbiór przepisów regionalnych województwa śląskiego”, wydanej w ramach szlaku „Śląskie Smaki”. Renata Karpińska i Wiesław Ambroz tak piszą, o cieszyńskim sztrudlu:

Obiady zazwyczaj kończyły się deserem. Najpopularniejszym do dziś jest pochodzący z kuchni austriackiej sztrudel jabłkowy (a czasami z makowy, serowy lub z jeszcze innym nadzieniem). Sztrudel podawano na ciepło lub zimno, z bitą śmietaną, z lodami waniliowymi lub jedynie posypany cukrem pudrem. W Cieszynie każda pani domu miała swój przepis i wypróbowany sposób pieczenia sztrudla. Przepisy różniły się m.in. składem i sposobem przygotowania ciasta np. często zagniatano je jedynie z mąki i osolonej wody, czasem jeszcze z dodatkiem jajka, a jeszcze inna wersja zakładała dodatek masła (lub masła i smalcu) – zasadą, ale i zasadniczą trudnością, było równomierne wyciąganie ciasta, aby było cienkie (nie za cienkie, bo potem pękało) i bez uszkodzeń. Najczęściej ciasto na rozłożonym stole obrusie, obcinano grubsze brzegi, nakładano nadzienie i zawijano sztrudel przy pomocy obrusa. – 

Konkurs pieczenia strudla

O popularności deseru świadczy konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess. Kulinarna impreza odbywa się w Cieszynie. Sztrudel najprawdopodobniej był ulubionym deserem cesarza Franciszka Józefa. Wielu mieszkańców Cieszyna i obszaru Śląska Austriackiego wciąż przygotowuje sztrudla, według przepisu znajdującego się w książce Walburgii Fójcikowej „Nasza Kuchnia”, wydanej w kwietniu 1937 roku w Czeskim Cieszynie.

Sztrudel w Cieszynie? Dlaczego nie!

Osoby pragnące przetestować cieszyńskiego sztrudla powinny wsiąść w linię S61 (Katowice – Pszczyna – Cieszyn), która zaprowadzi ich do „Małego Wiednia”. Obowiązkowo muszą wypróbować tortu Sachera, sernika po wiedeńsku oraz słynnego sztrudla z jabłkami, popijając kawę w cieszyńskim anturażu.