Jeżeli chcecie odkryć ślady regionalnych zwyczajów i wielkiej historii, wybierzcie się w kolejowo-rowerową podróż do Koziegłów, wysiadając na stacji Myszków Nowa Wieś położonej przy linii S1 (Gliwice — Katowice — Częstochowa).

Średniowieczne freski

Docierając do Koziegłów, nie możecie przegapić gotyckiego kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny, w którego prezbiterium znajdują się bezcenne malowidła ścienne, datowane na połowę XV wieku. Dostrzegamy w nich historię pasyjną, jedną z najstarszych w Polsce późnogotyckich polichromii oraz herby ówczesnych dobrodziejów parafii. We wnętrzu znajdują się również dwie gotyckie rzeźby, przypuszczalnie pochodzące ze szkoły Wita Stwosza oraz bezcenny późnogotycki, średniowieczny krzyż ufundowany przez Krystyna z Koziegłów. Dowodził on 42. chorągwią w bitwie pod Grunwaldem. Kiedy szczęśliwie powrócił z tej bitwy, ufundował krzyż Chrystusa. Bezcenny zabytek wisi w bocznym ołtarzu i stanowi pamiątkę przypominającą te wydarzenie.

Regionalne zwyczaje

Wielkanocne zwyczaje dawnego Księstwa Siewierskiego znajdziemy w Siewierzu, Czeladzi, czy w Koziegłowach. Wśród nich dawną tradycję „Turków” spotkamy w Koziegłówkach położonych na obrzeżach Koziegłów. Tradycja ta sięga średniowiecza, jednak jej reaktywacja w Koziegłówkach przypada na początek XX wieku, a jej inicjatorem był ks. proboszcz Mieczysław Rogójski. Zwyczaj polega ona na nieprzerwanej warcie przy grobie Chrystusa od Wielkiego Piątku do rezurekcji. Wartę pełni przebrana młodzież męska z maskami na twarzy wyrażającymi grozę lub groteskę, tzw. „turki” oraz miejscowi druhowi – strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Architektura drewniana

Jeżeli poszukujecie zabytków architektury drewnianej polecamy przekroczyć Drogę Krajową 91 do nieodległego Cynkowa, gdzie znajduje się kościół św. Wawrzyńca o konstrukcji sumikowo-łątkowej. Ta urocza świątynia położona około kilometra od centrum wsi wśród polnych bezkresów powstała w 1631 roku. Zbudowana została przez Walentego Ruraya z Pyskowic, czego dowiadujemy się z belki nadprogowej. W latach 40. XV stulecia terytorium, w skład którego wchodził też Cynków, posiadające stolicę w Siewierzu, zostało sprzedane przez Piastów śląskich biskupom krakowskim.