Wielkimi krokami zbliża się do nas okres ferii zimowych w województwie śląskim. Stąd też przypominamy, że już od jutra (9 lutego) do 24 lutego można korzystać z bezpłatnych przejazdów naszymi pociągami dla dzieci i młodzieży. Z myślą o zwiększonych potokach podróżnych na niektórych liniach w tym okresie poszczególne kursy będą obsługiwane przez bardziej pojemne składy – zachęcamy do zapoznania się z ich listą.

Dla przypomnienia najpierw kilka słów o samej akcji i jej zasadach. Jej inicjatorem jest marszałek województwa śląskiego. Promocja obejmuje swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie (w tym również kursy do Zakopanego!) – jedynym drobnym wyjątkiem jest odcinek przygraniczny Chałupki – Bohumin.

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci i młodzież z całego kraju – nie trzeba być mieszkańcem województwa śląskiego. Aby wziąć udział w promocji podczas kontroli w pociągu zamiast biletu wystarczy okazać ważną legitymację szkolną – może być to zarówno legitymacja szkoły podstawowej czy gimnazjalnej, jak i technikum, liceum czy szkoły branżowej. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym warto, by opiekunowie mieli ze sobą dokument potwierdzający wiek podopiecznego. Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć w regulaminie oferty. 

Warto przy tym przypomnieć również, że specjalnie na okres ferii rozszerzamy zakres kursowania naszych pociągów Ornak z Katowic do Zakopanego. W tym czasie będą one jeździć codziennie, stąd też przy planowaniu ferii można rozważyć nie tylko wycieczkę w Beskidy, lecz również wyjazd pociągiem do stolicy polskich Tatr.

Docelowo wszystkie kursy pociągu Ornak w tym czasie będą obsługiwane przez pojazd EN71 AKŚ, który posiada cztery człony i zapewnia ponad 250 miejsc siedzących. Dużą popularnością będą się zapewne cieszyć również połączenia do Wisły. Spośród pociągów jadących do Wisły w najbliższy weekend bardziej pojemne pojazdy zostały zaplanowane w przypadku takich kursów jak:

pociąg numer 94161/0 (o nazwie handlowej Czantoria) – wyjazd z Częstochowy o 6:24, odjazd z Katowic o 7:55, przyjazd do Wisły Głębiec o 10:11
pociąg numer 94162/3 (o nazwie handlowej Czarna Wisełka) – wyjazd z Gliwic o 8:19, odjazd z Katowic o 9:05, przyjazd do Wisły Głębiec o 11:18

W przypadku pociągów powrotnych dłuższe pociągi będzie można spotkać w przypadku poniższych kursów:

pociąg numer 94166/7 (Czarna Wisełka) – wyjazd z Wisły Głębiec o 15:20, odjazd z Katowic o 17:34, przyjazd do Gliwic 18:20
pociąg numer 94168 (Czantoria) – wyjazd z Wisły Głębiec o 17:50, odjazd z Katowic o 20:02, przyjazd do Częstochowy 21:30.

Jeśli chodzi o kursy w kierunku Żywca i Zwardonia, które również mogą cieszyć się dużo popularnością w okresie zimowym, to pod względem pojemności taboru na weekend polecamy szczególnie pociągi nazwie handlowej Rachowiec:

pociąg numer 94101 – wyjazd z Zawiercia o 6:44, odjazd z Katowic o 7:23, przyjazd do Zwardonia o 9:43
pociąg numer 94110 – wyjazd ze Zwardonia o 17:44 , odjazd z Katowic o 20:18, przyjazd do Zawiercia o 20:52