torowisko, nasyp, szyny kolejowe, koleje śląskie, drzewa,

Lubicie poznawać ciekawostki związane z koleją? Świetnie! W dzisiejszym artykule skupimy się na właściwym podziale linii kolejowych. Zanim zaczniemy, zastanówcie się czy takie określenia jak: odcinek, szlak czy odstęp są wam znane. Nie? Cóż, śpieszymy z pomocą! Najprościej rzecz ujmując są to części linii kolejowej. Jak możecie się słusznie domyślać, taki podział został zorganizowany, aby zwiększyć przepustowość i bezpieczeństwo ruchu pociągów. Właśnie dzięki tym elementom, można pogodzić jedno z drugim. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak dzielimy linie kolejowe? Zapraszamy do lektury!

Każda linia na wyznaczony początek

Tak, to prawda. Każda linia ma wyznaczony początek oraz koniec, a między:

  • początkiem i końcem,
  • stacją węzłową,
  • dwiema stacjami węzłowymi,

znajduje się odcinek linii kolejowej. Naturalnie nasuwa się pytanie, czym charakteryzuje się stacja węzłowa? A no, właśnie w tym miejscu zbiegają się co najmniej trzy szlaki kolejowe.
Szlak kolejowy to jedna z części wcześniej wspomnianego odcinka, znajdujący się między posterunkami zapowiadawczymi.

O posterunku zapowiadawczym i szlaku kolejowym słów kilka…

Posterunek zapowiadawczy to tak zwany posterunek ruchu, który oprócz zachowania właściwego następstwa pociągów, może decydować o kolejności ich wyprawiania. Oczywiście jest to możliwe za sprawą jego układu torowego. Jeżeli chodzi o podział szlaku kolejowego, to jego najmniejszą jednostką są odstępy. Jakie mają zastosowanie? To proste, wykorzystuje się je do zwiększenia przepustowości szlaku. A jak to wygląda w praktyce? Dobre pytanie.

Jak działa przepustowość szlaku?

Nic tak dobrze nie przemawia do człowieka, jak przykłady. Wyobraźcie sobie szlak podzielony na trzy odstępy. Właśnie na takim szlaku mogą znajdować się dwa pociągi pod warunkiem, że dzieli je jeden wolny odstęp. W taki sposób stacja nie jest zablokowana, a dwa pociągi są w ruchu i zmierzają do wyznaczonego celu. W tym miejscu warto podkreślić, że za wjazd na pierwszy odstęp odpowiada posterunek zapowiadawczy. Z kolei na kolejny albo posterunek odstępowy albo semafory odstępowe (dotyczy szlaków wyposażonych w tzw. samoczynną blokadę liniową).

Posterunki odstępowe i zapowiadawcze – czym się różnią?

Posterunki odstępowe, w odróżnieniu od posterunków zapowiadawczych nie decydują o kolejności wyprawiania pociągów. Co takiego robią? Regulują następstwo pociągów za pomocą odpowiednich sygnałów na jazdę pociągu. Oczywiście, jest tylko jeden warunek. Przyległy odstęp musi być wolny. Wydawać by się mogło, że linia kolejowa to tylko tory, sieć trakcyjna, semafory, perony… Okazuje się, że jest to bardzo skomplikowany zespół zależnych od siebie elementów.