10. urodziny Industriady trwały w tym roku aż 3 dni. INDU-bal świętowano 7, 8 i 9 czerwca w 44 zabytkach techniki zlokalizowanych w 27 miastach województwa śląskiego i 7 obiektach pałacowych związanych z historią industrializacji. 

Z okazji okrągłej rocznicy Święta Zabytków Techniki my również rozszerzyliśmy zakres działalności – stąd też wyjątkowo na podstawie industriadowych kuponów można było naszymi pociągami podróżować nie tylko w sobotę, ale również w niedzielę. Łącznie z takiej propozycji skorzystało prawie 7000 osób! Zgodnie z tradycją, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich edycji Industriady, wśród uczestników festiwalu najczęściej wybieranymi liniami były linia S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) oraz linia S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń). Wielu pasażerów wybrało się również w podróż w kierunku Wisły. Popularną destynacją było oczywiście również Zabrze, gdzie pasażerowie wybierali się m.in. aby otrzeć do Sztolni Królowej Luizy. Podczas trwania Industriady podróż Kolejami Śląskimi wybrało blisko 7000 osób, a łącznie wszyscy pasażerowie przejechali naszymi pociągami prawie pół miliona kilometrów. W ubiegłym liczba ta była dużo mniejsza, bo wynosiła „zaledwie” 380 000 kilometrów. Tym bardziej cieszymy się zatem z faktu, że uczestnicy festiwalu z roku na rok przekonują się do podróży kolejami na takie imprezy jak właśnie Industriada.

Warto również wspomnieć o przejeździe specjalnym organizowanym przez nas na tę okazję, tym bardziej, że miłośników przemysłowych zabytków i kolejnictwa w tym dniu nie brakowało, a przejazd specjalny liczył na pokładzie ponad 120 osób. Najciekawszym punktem specjalnego połączenia był wjazd na teren dawnej kopalni KWK Halemba. Wraz z uczestnikami przejazdu miło spędziliśmy też czas w towarzystwie mieszkańców Knurowa, gdzie na powitanie industriadowego pociągu specjalnie zorganizowano festyn.

Okrągłą rocznicę Industriady można jak najbardziej uznać za udaną, organizatorzy Festiwalu odnotowali wzrost osób zwiedzających obiekty industrialne. W przypadku starej fabryki w Bielsku-Białej, gdzie tak naprawdę rozpoczęto wydarzenie, podczas rozruchu maszyn było obecnych prawie 2,5 tysiąca zwiedzających (w roku ubiegłym było to ponad 800 osób). Równie imponujący wynik odnotowano w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie na finale festiwalu pojawiło się ponad 5 tysięcy osób, co oznacza wzrost frekwencji względem ubiegłego roku o 1400 osób.

Bardzo cieszymy się z uczestnictwa i celebrowania tej długoletniej już dla Kolei Śląskich tradycji związanej z udziałem w Industriadzie. Osobom, którym nie udało się wszystkiego zwiedzić przypominamy, że wiele obiektów uczestniczących w tegorocznej Industriadzie bierze również udział w akcji Kolej na Muzea, w związku z tym wraz z biletem Kolei Śląskich można odwiedzić wybrane punkty kulturowe w niższej cenie lub nawet za darmo.