Podróże koleją są pełne wrażeń. Z pewnością tego zdania są twórcy filmowi, którzy zainspirowani kolejową podróżą, nakręcili trzymające w napięciu thrillery, filmy akcji, dramaty, a nawet animacje! To chyba dobry moment, na krótkie zestawienie filmowych klasyków, w których pociąg odgrywa istotną rolę.

TOP 1: „Ekspres polarny”

„Ekspres polarny” to popularny film familijny. Produkcja Roberta Zemeckis’a to typowy film świąteczny. Głównym środkiem transportu oraz osią fabuły jest właśnie Ekspres Polarny, przewożący pasażerów do siedziby Świętego Mikołaja. W chwili powstania, był najdroższym filmem animowanym w historii.

TOP 2: „Kod Nieśmiertelności”

„Kod Nieśmiertelności” to produkcja science-fiction z wyraźnymi elementami filmu sensacyjnego. Fabuła toczy się wokół głównej postaci – Colter Stevens, który budzi się na nowo i ginie. Za każdym razem przeżywa (w pędzącej maszynie) jedynie osiem minut i próbuje powstrzymać zbliżający się atak terrorystyczny. Pozycja to klasyk, dla osób lubiących emocje i fikcję naukową.

TOP 3: „Morderstwo w Orient Ekspresie”

„Morderstwo w Orient Ekspresie” to klasyk literatury oraz kinematografii! Thriller miał premierę w 1974 roku i do dnia dzisiejszego stanowi jeden z murowanych tytułów dla wszystkich miłośników kina. Oparty na motywach powieści Agathy Christie, jest świetnym kryminałem detektywistycznym umiejscowionym w klimatach dawnej kolei lat 30-tych.

TOP 4: „Człowiek na torze”

„Człowiek na torze” to bezprecedensowy przykład „Szkoły Polskiej” oraz wybitnego kina polskiego lat 50-tych. W filmie z 1956 roku odnaleźć można wiele śladów rozrachunku z ówczesnymi dokonaniami kina socrealistycznego przedstawiającego skomplikowane relacje wewnątrz kolejowej społeczności robotniczej. „Człowiek na torze” w reżyserii Andrzeja Munka ilustruje jeden z pierwszych filmów „Szkoły Polskiej” reprezentowanej m.in. przez Andrzeja Wajdę, Kazimierza Kutza i Tadeusza Konwickiego.

TOP 5: „Pociąg”

„Pociąg” to znany film Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku przedstawiający modernizm filmowy, inspirowany dziełami Michelangela Antonioniego. To rewelacyjne dzieło, którego przekaz, mimo upływu lat, jest wciąż aktualny. Produkcja brała udział w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Wenecji. Warto podkreślić, że amerykański reżyser Martin Scorsese uznał „Pociąg” za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii. W 2014 roku wytypował go do prezentacji w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, w ramach festiwalu filmów polskich.