Podróż ekologiczna to nie tylko dobry wybór związany z ochroną środowiska, ale także oszczędność. Dla kogo? Dla Polaków, a także całego państwa. Dane, prezentowane w publikacjach naukowych Uniwersytetu Gdańskiego, w jasny sposób przedstawiają koszty zewnętrzne transportu kolejowego, ich zestawienie z innymi środkami lokomocji i wiele więcej. Oczywiście opisane informacje są zmienne, a przede wszystkim zależne od komunikacji pasażerskiej i towarowej. Nie da się ukryć, że wybór kolei stanowi najniższy koszt zewnętrzny czy środowiskowy w stosunku do transportu drogowego. Potrzebne przykłady? Oto i one.

Który transport jest tańszy?

Dobre pytanie. Jednym z przykładów, świadczącym o ekonomiczności kolei jest szacunkowy koszt środowiskowy przewiezienia pasażera na 100 kilometrów. W przypadku transportu drogowego jest to aż 56 złotych. Jaki jest koszt transportu kolejowego? Tylko 4,7 złotych. Ta znacząca różnica może zszokować. Jednocześnie doskonale obrazuje ewidentne korzyści płynące z transportu kolejowego, który jest realną konkurencją dla transportu drogowego. Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, co raz większe korki na drogach wylotowych nie przemawiają na korzyść transportu drogowego.

Co z kosztami zewnętrznymi?

Koszty zewnętrze, to nic innego jak zużycie środków służących do wytworzenia usługi transportu. Nie są one ponoszone przez kupującego i wytwórcę usługi, ale przez podmiot trzeci, czyli społeczeństwo.

Co to oznacza w praktyce? Negatywne skutki danej działalności nie są rekompensowane w cenie usługi transportowej, a koszty te są przenoszone nie na wytwórcę i użytkownika. Dobrym przykładem takich skutków jest:

  • hałas,
  • zanieczyszczenie: powietrza, wody, gleby,
  • wypadki,
  • zajętość terenu.

Koszty jakie ponoszą Polacy decydujący się na podróż autem są ogromne. Wynoszą kilkunastokrotność sumy, jaką wytwarza transport kolejowy. Jeżeli chodzi o zanieczyszczenia powietrza, co w wypadku województwa śląskiego jest szczególnie ważne, to transport drogowy generuje 6139,9 milionów złotych. Ile kolej? Tylko 301,1 złotych.

Pociąg czy samochód – co wychodzi taniej?

To proste. Podróżowanie koleją jest tańsze. Rosnąca cena benzyny odbija się na domowych budżetach Polaków. Co zatem mogą zrobić, aby obniżyć koszty? Zdecydować się na transport kolejowy, jak na przykład podróżowanie pociągami Kolei Śląskich. Wybierając miesięczne bilety sieciowe bądź miesięczne bilety imienne z pewnością mogą sporo zaoszczędzić.