napis dworzec Cieszyn, koleje śląskie, dworzec, cieszyn,

Dworzec, stacja, przystanek to pojęcia, które towarzyszą Wam podczas każdej podróży pociągiem. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy wszystkie z nich oznaczają to samo? Oczywiście z punktu widzenia każdego pasażera, czyli Was odpowiedź brzmi twierdząco. Niemniej, od strony czysto formalnej wygląda to zupełnie inaczej. Jesteście ciekawi? Zatem obowiązkowo musicie zapoznać się z dzisiejszym artykułem.

Ach, ten dworzec!

Dworzec to jednak nie stacja ani przystanek. Właściwie jest to obiekt budowlany (bądź zespół obiektów), w którym znajdują się pomieszczenia przeznaczone do obsługi wszystkich podróżnych, korzystających z transportu kolejowego. O jakich pomieszczeniach dokładnie mowa? A no, o kasach, poczekalniach, punkcie informacji i wiele więcej. Podsumowując, dworzec to budynek, nieruchomość, a nie perony, tory, wiaty, stacje czy przystanki.

Zwykle dworce były budowane przy stacjach. Dodatkowo można je spotkać również przy przystankach osobowych. Najczęściej ma to miejsce na stacjach zamkniętych, czyli tam, gdzie wszystkie tory dodatkowe są nieczynne lub na stacjach zlikwidowanych, gdzie tory dodatkowe zostały rozebrane.

Gdzie mijają się pociągi?

To proste, na stacji! Mało tego, w tym miejscu, tabory mogą również się wyprzedzać, zmieniać kierunek jazdy, zaczynać lub kończyć bieg. Ich ruchem kieruje dyżurny ruchu. Każda stacja składa się z toru głównego – zasadniczego. Właściwie rzecz biorąc, jest on przedłużeniem toru szlakowego (lub torów w wypadku linii dwutorowej) oraz z co najmniej jednego toru głównego dodatkowego. Aby tego było mało, to jeden tor główny zasadniczy wraz z jednym torem głównym dodatkowym tworzą mijankę! No dobrze, a czy stacje można jakość podzielić? Owszem, można. I tak wyróżniamy stacje:

  • osobowe,
  • osobowo – towarowe,
  • towarowe.

Warto pamiętać, że stacje osobowe oraz osobowo-towarowe posiadają perony, a także pozostałą infrastrukturę przystosowaną do obsługi podróżnych.

Przystanek osobowy, a stacja – czym się różnią?

Miejsce na szlaku kolejowym przystosowanym tylko do obsługi pasażerów to oczywiście przystanek osobowy. Pewnie zastanawiacie się, czym różni się od stacji? Cóż, to właśnie na przystanku (z powodu braku odpowiedniej infrastruktury) pociągi nie mogą się mijać, (tzn. krzyżować) ani wyprzedzać. Ponadto, do przystanków nie ma przypisanych semaforów, a pociągi zatrzymują się na torach szlakowych. W odróżnieniu od stacji, przystanki osobowe są odpowiednio oznakowane. Co za tym idzie, w odległości równej drodze hamowania stawiany jest wskaźnik W16, informujący maszynistę o zbliżającym się przystanku. Z kolei miejsce na końcu peronu, czyli gdzie powinno zatrzymać się czoło pociągu, oznakowane jest wskaźnikiem W4.