koleje śląskie, pociąg niebieski, torowisko wśród drzew, krajobraz,

Szukacie jesiennych, pełnych uroku widoków? Znajdziecie je w chorzowskim Muzeum „Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie”. Drewniane chałupy z obszaru od Beskidu Śląskiego po Lubliniec oraz Zagłębie. Wyposażenie izb, kwitnące słoneczniki, sielski krajobraz i oderwanie od pędu codzienności!

Zwolnić tempo

Sposobów na zwolnienie tempa jest wiele. Możecie podróżować w góry naszego województwa, wysiąść w sąsiedztwie Zalewu Zielona w Kaletach lub zbiorników Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Możecie na moment „posłuchać ciszy” w czeluściach górnośląskich kopalń, ale także możecie cofnąć się w czasie, na moment trafiając do XIX-wiecznej, górnośląskiej lub zagłębiowskiej wsi. Poczuć zapach starego drewna, zajrzeć za starą stodołę, podejrzeć codzienne życie bez elektryczności, bieżącej wody, czy dostępu do innych współczesnych udogodnień cywilizacyjnych. 

Chorzowski skansen to właśnie takie miejsce. Cofniecie się tu w czasie i zajrzycie między innymi do karczmy ze Świerczyńca, w której zatrzymywali się furmani wożący drewno z jedlińskiego i nowo bojszowskiego lasu do książęcego tartaku w Kobiórze oraz gospodarze pędzący bydło na targ do Pszczyny. Możecie zajrzeć do chaty z powiatu lublinieckiego, gdzie zerkniecie przez okna na śląskie beboki oraz poznacie regionalne zwyczaje jesienne i medycynę ludową.

Koleją do Chorzowa!

Wysiadając na stacji kolejowej w Chorzowie Batorym możecie wyruszyć przez dawną… wieś Hajduki Wielkie. Owszem, jeszcze 150 lat temu Chorzów Batory była to sporej wielkości wieś, której zabudowania zapewne w dużej mierze nie różniły się od tych jakie zobaczycie w chorzowskim skansenie. Spacerując w kierunku chorzowskiego Rynku, dotrzecie do drewnianego kościoła św. Wawrzyńca datowanego na XVI wiek, początkowo zlokalizowanego w Knurowie.

Jest to świątynia zbudowana z drewna modrzewiowego o ciemnym, niezwykle ozdobnym wnętrzu wzniesiona w konstrukcji zrębowej z drewnianą wieżą. Znajdujące się wewnątrz polichromie, ołtarze oraz figury datowane są na okres od XVII wieku aż po XIX.

Ponadto spacerując ulicą Wolności w Chorzowie dostrzeżecie interesującą przemianę dawnej wsi w nowoczesne, industrialne miasto. Dawna główna ulica Wielkim Hajduków dziś stanowi miejski deptak prowadzący w kierunku estakady i głównego placu. Jeszcze 150 lat temu w tym miejscu znajdowały się drewniane chaty, a następnie eklektyczne gmachy ratusza i kamienic z przełomu XIX i XX wieku!