Już od 11 czerwca możecie poznać tajemnice Śląskiego Parku Nauki! Nasze linie komunikacyjne przebiegają przez Chorzów, więc zapraszamy do podróży Kolejami Śląskimi. Co zobaczycie na miejscu? Spieszymy z informacją!

Space Architecture!

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie otwarto w 1955 roku jako jedną z integralnych części projektowanego i powstającego ówcześnie Parku Śląskiego (Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku) obok otwartego w 1954 roku Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gmach Planetarium zaprojektował architekt Zbigniew Solawa. Bryła budynku przypominać miała pierścienie Saturna. Architektura stworzona przez Zbigniewa Solawę stanowiła eksperyment, a planetarium stanowiło wówczas najnowocześniejszy tego typu obiekt na świecie! Planetarium Śląskie wyposażono w projektor Zeissa z Jeny, który przez 62 lata wyświetlał nam gwiazdozbiory półkuli północnej i południowej oraz tajemnice głębokiej przestrzeni kosmicznej.

Ku gwiazdom!

Dzięki modernizacji i rozbudowie Planetarium Śląskiego oraz powstaniu Śląskiego Parku Nauki możecie nie tylko być bliżej gwiazd, ale także poznać najbardziej ekstremalne zjawiska klimatyczne i pogodowe występujące na naszej planecie. W ramach nowo otwartego Śląskiego Parku Nauki znajdziecie zmodernizowaną salę wraz z ultranowoczesnym, hybrydowym systemem projektorów, rzucającym obraz w technologii ponad 8K! Dodatkowo w ramach Śląskiego Parku Nauki prezentowane są symulatory lotów kosmicznych, kabina wstrząsów sejsmicznych, symulatory warunków atmosferycznych i wiele, wiele innych!

turystyka kolejowa po śląsku

Do Planetarium Śląskiego dotrzeć możecie spacerem ze stacji Chorzów Batory (linia S1 Gliwice — Katowice — Częstochowa), mijając po drodze zabytkową ulicę Wolności oraz legendarny Stadion Śląski oraz z przystanku Katowice Załęże. Wybierając tę drugą drogę, przejdziecie obok Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz będziecie mogli zatrzymać się w słynnym śląskim Rosarium!