Do Cieszyna zaglądamy regularnie nie tylko ze względu na tamtejsze zabytki, cesarską historię oraz fenomenalną kuchnię. Tym razem polecamy wizytę w „małym Wiedniu” z powodu kwitnących magnolii, panoramy doliny Olzy oraz eksponatów Muzeum Ziemi Cieszyńskiej!

Historię cieszyńskiej kolei opowiadaliśmy już w poprzednich wpisach blogowych. To linie kolejowe C.K. Północnej Linii Klei Cesarza Franciszka, której odnoga prowadziła właśnie do Cieszyna. Tutejszy gmach dworca przypomina swoją bryłą bardziej dworce „pruskiego Górnego Śląska”, niż spotykaną na dawnym Śląsku Austriackim oraz w Galicji dworce architektury habsburskiej.

Wysiadając na dworcu kolejowym, skierujcie się w stroną południową, wspinając się na wzgórze staromiejskie ulicą Feliksa Hajduka. Przedzierając się uliczkami wśród XVIII i XIX wiecznej zabudowy dotrzecie do Górnego Rynku, przy którym znajdują klasycystyczne oraz historyzujące kamienice oraz klasztor boromeuszek z przepiękną neorenesansową kaplicą. Z Górnego Rynku skierujcie się w stronę sąsiedniego Parku Pokoju i mieszczącego się w miejskim pałacu hrabiów Larischów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Gmach ten to dwupiętrowy, trójskrzydłowy obiekt noszący cechy stylu barokowo-klasycystycznego. Miano „małego Wiednia”, jakim określane jest miasto, pochodzi między innymi od częstych wizyt cesarza Franciszka I, w ramach których pałac Larischów stanowił ważny obiekt reprezentacyjny. W 1805 roku Cieszyn gościł cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego, marszałka Kutuzowa i księcia Birona Kurlandzkiego. Pałac Larischów w tym okresie stanowił obiekt, w którym organizowano koncerty oraz bale, na które zapraszano honorowych gości w tym cesarskie głowy.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

To najstarsza w Polsce, działająca nieprzerwanie publiczna placówka muzealna utworzona w habsburskim Cieszynie w 1802 roku. Założona została przez ks. Leopolda Jana Szerniszka. Od 21 czerwca 1931 roku „kamienica demlowska”, czyli pałac miejski Larischów, stała się siedzibą Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które zgromadziło bezcenne zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne, kartograficzne, techniczne oraz sztuki. Wśród eksponowanych na wystawach stałych obiektów znajdziecie między innymi sztukę sakralną Ziemi Cieszyńskiej, szerokie zbiory fotograficzne obejmujące dagerotypie, ambrotypie, ferrotypie oraz stroje ludowe i wyposażenie XVIII i XIX domostw wraz z zabytkami archeologicznymi wydobytymi na obszarze Wzgórza Zamkowego. Odnajdziemy tu również XVII-wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.

Szlak Kwitnących Magnolii

Tuż obok Muzeum Śląska Cieszyńskiego rozpoczyna się Szlak Kwitnących Magnolii prowadzący nas w stronę placu Wolności, następnie ulicą 3 Maja w stronę pomnika Mieszka I Księcia Cieszyńskiego, gdzie szlak skręca ulicą Henryka Sienkiewicza w stronę Placu Kościelnego oraz ewangelicko-augsburskiego Kościoła Jezusowego. Jako pierwszy magnolie sprowadził do Cieszyna ks. Leopold Jan Szersznik, założyciel miejskiego Muzeum (dzisiejszego Muzeum Śląska Cieszyńskiego). Już pod koniec XIX wieku drzewa te cieszyły się dużą popularnością wśród bogatych mieszczan, a w ostatnich latach widzimy coraz większe odrodzenie popularności magnolii w mieście. Niezwykłe trzy magnolie „Alexandrina” odnajdziemy przy orkiestronie w Parku Pokoju, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński. Założenie parkowe zostało w 1931 r. zmodernizowane z okazji przeniesienia do pałacu miejskiego Larischów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dodatkowo na placu Kościelnym, tuż obok Kościoła Jezusowego znajdziemy magnolię „Alexandrina” rosnącą przed budynkiem parafii ewangelickiej. Gmach ten posiada mansardowy dach z XVIII w. przylegający do neogotyckiego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego.

Wracając w kierunku dworca kolejowego, polecamy spacer w stronę Rynku oraz Wzgórza Zamkowego, gdzie położony jest taras widokowy, z którego roztacza się widok na dolinę Olzy oraz most graniczny łączący Czeski Cieszyn z cieszyńskim starym miastem położonym po polskiej stronie.